Zdaniem lekarzy

Danuta Witkowska

Lekarz dentysta - specjalista stomatologii ogólnej

Wybielanie

17.12.2013

Przed podjęciem decyzji odnośnie wybielania zalecam  pacjentom wizytę konsultacyjną. Podczas wizyty  bada się stan zębów oraz dziąseł. Na tej podstawie wspólnie z pacjentem wybiera metodę wybielania.

Oferujemy wybielanie:

1. Wybielanie nakładkowe, które wykonuje pacjent w domu, nakładając na szyny wykonane na podstawie wycisków jego uzębienia ,odpowiedni preparat wybielający

2. Wybielanie gabinetowe. Zabieg ten  trwa około jednej godziny. Ponieważ preparat wybielający (zwykle nadtlenek mocznika i wodoru) ma wysokie stężenie lekarz specjalnym środkiem ochronnym najpierw zabezpiecza dziąsła. Następnie nakłada na zęby preparat wybielający . Zabieg jest bezbolesny.

Po zabiegu odbarwiania należy stosować „dietę białą” czyli unikać pokarmów barwiących np. czerwonego wina, mocnej herbaty, jagód oraz palenia papierosów. W wypadku wystąpienia nadwrażliwości należy zastosować pasty zawierające dużą ilość związków fluoru. Objawy te mijają po dwóch,trzech dniach.

Odradzam samodzielne wybielanie zębów , jak również przewlekłe stosowanie past wybielających, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia szkliwa.

Zabieg rozjaśniania zębów środkami chemicznymi zarezerwowane są dla osób powyżej 16 roku życia. Nie powinny się im poddawać także kobiety w ciąży.

W sytuacji występowania zmiany koloru w zębach martwych można również przeprowadzić rozjaśnienie konkretnego zęba. Po sprawdzeniu, czy ząb jest prawidłowo przeleczony kanałowo, lekarz zabezpiecza wypełnienie kanału i zakłada preparat wybielający do wnętrza korony pokrywając go opatrunkiem. Wkładkę wymienia się kilkakrotnie co kilka dni, aż do uzyskania zadowalającego zabarwienia.

Przy bardzo dużych przebarwieniach (np. w przypadku stosowania tetracykliny) zęby mogą się wybielić nierównomiernie. Jeśli zachodzi takie prawdopodobieństwo, to lepiej skorzystać z innej techniki poprawiania koloru. Mogą to być licówki, cienkie płytki, najczęściej z porcelany, które przykleja się na przednią powierzchnię zęba.