Chirurgia

Usuwanie zębów, których nie można wyleczyć i zębów zatrzymanych (np. ósemki nie mają możliwości wybicia się przez zaklinowanie przez kość, np. ustawione w poprzek)
Jeśli stomatolog zakwalifikuje ząb do usunięcia, wtedy pacjent umawiany jest do chirurga stomatologicznego.

Zabiegi:

  • Ekstrakcje – usunięcie zębów
    -z separacją – jeżeli ząb jest zniszczony że nie można go w całości usunąć np. kleszczami,  rozdziela się korzenie i każdy z korzeni usuwa się osobno,
    -z dłutowaniem – jeżeli nie można takiego zęba usunąć, to trzeba znieść(usunąć) część kości i w ten sposób dostać się do korzenia.
  • Resekcje – odcinanie wierzchołka korzenia ze stanem zapalnym co umożliwia pozostawienie reszty korzenia i zęba – chirurgiczne wyleczenie stanu zapalnego
    -zatrzymanych zębów (najczęściej ósemek), jeśli nie może wyjść i daje dolegliwości bólowe stomatolog zatwierdzi, że należy usunąć, częściowo usuwana jest kość żeby się do niego dostać.
  • Podcinanie wędzidełek- wędzidełko języka utrudnia wymowę, najczęściej pacjenci kierowani są do logopedy, a przyczyna może leżeć w nieodpowiednim ukształtowaniu wędzidła języka. Taka osoba kierowana jest do chirurga na zabieg, gdzie przeprowadzony jest zabieg podcięcia wędzidełko (przy języku lub górnej wardze).