Loader
Zadzwoń i umów się +48 798 313 720

O Chirurgii

Usuwanie zębów, których nie można wyleczyć i zębów zatrzymanych (np. ósemki nie mają możliwości wybicia się przez zaklinowanie przez kość, np. ustawione w poprzek).

Jeśli stomatolog zakwalifikuje ząb do usunięcia, wtedy pacjent umawiany jest do chirurga stomatologicznego.

Zabiegi
Ekstrakcje

Ekstrakcje – usunięcie zębów dzielimy na:

  • z separacją – jeżeli ząb jest tak zniszczony, że nie można go w całości usunąć np. kleszczami,  rozdziela się korzenie i każdy z korzeni usuwa się osobno,
  • z dłutowaniem – jeżeli nie można takiego zęba usunąć, to trzeba znieść(usunąć) część kości i w ten sposób dostać się do korzenia.

Czasami zęby (zwłaszcza ósemki) nie mają możliwości wyrzynac się prawidłowo. Wynika to najczęściej z braku miejsca lub nieprawidłowego ustawienia zęba w kości. W momencie kiedy takie zęby powodują powstawanie kieszeni lub próchnicę sąsiedniego zęba, albo są przyczyną powstawania torbieli lub innych stanów zapalnych wówczas należy je usunąc. Zabiegi są wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Po około 10-ciu dniach zdejmowane są szwy.

Resekcje

Resekcje – odcinanie wierzchołka korzenia ze stanem zapalnym co umożliwia pozostawienie reszty korzenia i zęba – chirurgiczne wyleczenie stanu zapalnego -zatrzymanych zębów (najczęściej ósemek), jeśli nie może wyjść i daje dolegliwości bólowe stomatolog zatwierdzi, że należy usunąć, częściowo usuwana jest kość żeby się do niego dostać.

W rzadkich przypadkach kiedy zęba nie można skutecznie wyleczyć endodontycznie konieczny jest zabieg resekcji. Polega on na usunięciu wierzchołka korzenia wraz ze zmianą zapalną oraz wsteczne (od strony wierzchołka) wypełnienie kanału cementem MTA. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Po około 10-ciu dniach zdejmowane są szwy.

Podcięcie wędzidełek

Podcinanie wędzidełek- wędzidełko języka utrudnia wymowę, najczęściej pacjenci kierowani są do logopedy, a przyczyna może leżeć w nieodpowiednim ukształtowaniu wędzidła języka. Taka osoba kierowana jest do chirurga na zabieg, gdzie przeprowadzony jest zabieg podcięcia wędzidełko (przy języku lub górnej wardze).

Czasami wrastające między zębami wędzidełko może powodować powstanie diastemy (szpary między jedynkami). Należy wtedy po wykonaniu konsultacji z ortodontą podciąć przyczep wędzidełka. Zabieg można wykonywać bezkrwawo kauterem (elektrono żem) lub w niektórych przypadkach konieczne jest typowe działanie chirurgiczne z założeniem szwów. Podobnie można wykonywać zabiegi podcięcia wędzidełka języka, które zbyt głęboko przyczepione powoduje wady wymowy (konsultacja z logopedą).

Zadzwoń
i umów się
Fax: +48 61 848 83 64
Godziny otwarcia

Pon.: 8 00 - 18 00

Wt.: 8 00 - 18 00

Śr.: 8 00 - 18 00

Czw.: 8 00 - 18 00

Pt.: 8 00 - 18 00

Sob.: 00 - 00